Twoje IP to: 54.167.95.51
 
Menu »  Świat SoftwareSprzętGame ArenaWebmasteringHacking i BezpieczeństwoZrób To SamTricki z Windows • Porady Komputerowe • SłowniczekKursyZa darmo w sieciDownloadGry On-LineStrefa TatypsychopatyRedakcjaHistoria Strony!Forum!Linki
<<Powrót do strony głównej portalu
Hacking: Hasła jak ksywki - Łatwy kąsek dla włamywaczy.
"Hasła jak ksywki"
Czyli prostota doboru hasła.

Na samym początku tego artykułu zapoznajmy się z naukową definicją hasła.

Hasło (angielskie password), tajny napis używany do uwierzytelniania, czyli sprawdzania tożsamości; podanie nazwy użytkownika oraz właściwego hasła upoważnia do wykonywania w systemie chronionym działań przysługujących danemu użytkownikowi.

O tym czym jest w dzisiejszym świecie komputerów, unikalne hasło danego użytkownika, chyba każdy wie. Z hasłami spotykamy sie w wielu przypadkach. Jeżeli stajesz sie użytkownikiem komputera, internetu ( w tym poczta email, konta na strony www i tym podobne), lub jakiegoś programu wcześniej czy później staniesz przed dylematem jakie sobie hasło wybrać, abyś tylko ty je znał i tylko ty mógł korzystać z zasobu do którego korzystania upoważnia cie "password".

Przejdźmy jednak do setna. Zadziwiwiające jest to, że co niektórzy jako swoje hasła wybierają:
-imiona (chyba zgodnie z zasadą jak mam na imie takie mam hasło)
-swoje ksywki (tutaj zmodyfikujemy poprzednią zasade, nazywam sie Magda, ale mówią na mnie madziarka i takie też mam hasło).
-ksywki+wiek lub rocznik (np. paula85 lub maczo16) - ostatnio bardzo popularne w internecie stało sie używanie nicków, które od razu ujawniają wiek, bardzo wiele jest też takich haseł.
Powód ? Widocznie niekażdy ma "wene" twórczą na wymyślenie dobrego hasła. I potrafi zapamiętać tylko takie hasło które jest z nim związane.
Postanowiłem zbadać sprawe i wziąć sie za zgadywanie haseł swoich znajomych z listy kontaktów do ich numerków Gadu-Gadu, a także emaili.
Raport- we wszystkich 5 odgadniętych przypadkach hasłem do numerka GG była ksywka lub imię.
A uwzględnijmy fakt że na liście kontaków mam tylko 16 osób. Czyli jakby niepatrzeć przeszło 1/3 tej liczby miała jako hasło swój pseudonim lub własne imię. Teraz wystarczy sobie wyobrazić ile w całej społeczności internautów uzbierało by się ksywko-hasłowców.
Teraz nasuwa sie pytanie. Kto wybiera jako hasła takie banalnie proste rzeczy ?
Nietylko nowicjusze i osoby starsze, bo tak pewnie wielu myśli, ale przede wszystkim osoby które niemają poprostu pomysłu i wybierają bardzo proste hasła, aby ich niezapomnieć.
Pamiętaj że hasło jest twoją osobistą rzeczą, i tylko ty powinieneś je znać. Dobre hasło niepowinno sprawić Ci kłopotu przy jego zapamiętaniu, ale także niepowinno być łatwe do odgadnięcia dla innych!
Póki co musimy sie zabezpieczać hasłami. Kto wie może za jakiś czas będą super komputery i takie systemy powszechnie dostępne, które będą identyfikowały nas po głosie, odciskach palców, a może nawet wyglądzie i niebędzie trzeba bawić sie w tajemne hasła, a co za tym idzie ksywki odejdą do lamusa :)

 

 

©Copyright Eksakomp.XP.pl    Wszelkie prawa zabronione.